Sibiřský ženšen je znám i pod názvem Eleuterokok. Je to vytrvalá bylina, která přežívá v drsných podmínkách, kam byli např. vyhošťováni lidé z bývalého Sovětského svazu. Aby tu Eleuterokok dokázal přežít, koncentruje ve svém kořenu mnoho prvků, s nimiž buduje své rostlinné tělo. Na tomto principu je založeno i několik dalších bylin, rostoucích po celém světě, souhrnně nazývaných „adaptogeny“.
Adaptogenní byliny, mezi něž patří i známý Korejský ženšen, Rozchodnice růžová, Ashwagandha či Maca peruánská, složením svých kořenů dokážou perfektně zatočit se stresem, a to velice efektivně, bez vedlejších účinků, a bez drogové závislosti. Možná, že kdyby si toho byla většina lidí vědoma, že by se výrazně snížilo, nebo dokonce zcela ustalo obchodování s cigaretami, alkoholem a kávou.
Alkohol, kofein a nikotin jsou návykové látky, které pomáhají proti stresu, a možná, že dobře znáte jejich účinky sami na sobě či na vašich známých, ovšem to je jen jedna strana mince, ta druhá je zcela opačná. Drogová závislost vás může dovést až k fatálnímu konci a v případě kofeinu se vám naopak zvýší v krvi množství stresových hormonů, tak namísto boje se stresem jde o vytloukání klínu klínem.
Účinky sibiřského ženšenu proti stresu jsou však odlišné, látky v něm obsažené naopak stresové hormony tlumí a tím přispívají k velmi důležité hormonální rovnováze. Je také známo, že stres má neblahý vliv na komplexní fungování organismu od A až do Z a zasahuje bez výjimky všechny tělesné orgány i psychiku. Dlouhodobé (chronické) působení stresu negativně ovlivňuje imunitní systém, trávicí a nervovou soustavu, detoxikaci, regeneraci a spánek a mimo jiné i sexualitu.
Chcete-li uspět v ložnici u svého partnera či partnerky, vyměňte raději cigaretu, sklenku vína či piva a šálek kávy za adaptogenní bylinky, můžete je užívat v tabletách, v práškové formě, v čajovém odvaru nebo v náhražkové kávě z čekanky.