Zázrak jménem mořská sůl


Mořská sůl prochází v rámci výrobního postupu několikanásobným krystalizačním procesem, její zrnitost je zpravidla od 1 do 2 mm. Koncentraci soli pro koupele by měl potvrdit lékař, většinou se volí 7 – 8 kg soli na 1000 litrů vody, tedy do vany běžně postačí půl kilogramu soli na jednu koupel. V bazénech bývá koncentrace https://www.chlorito.cz/morska-sul-do-bazenu/ o něco nižší, většinou v rozmezí od 3 do 6 kg soli na 1000 litrů vody.

sůl

Jak se sůl získává

Mořská sůl se získává odpařováním mořské vody. Nejprve se napustí nádrže nebo úzké kanály vodou v době přílivu, a působením slunečních paprsků a vlivem slabého větru (výměny vzduchové hmoty) se po několika hodinách vytvoří velmi hustý solný roztok. Potřebná sůl vystoupá na povrch a na dně se usazují nečistoty a nežádoucí kaly. Roztok se sbírá a putuje do krystalizační nádrže, kde vznikne hrubozrnná sůl, a ta se pak dále drtí a rozemílá. Mořská sůl obsahuje mnoho cenných minerálních látek v chemických vazbách. Jsou to např.
chlorid sodný, chlorid vápenatý, chlorid hořečnatý, síran sodný, chlorid draselný, bromid hořečnatý, fluorid sodný, chlorid strontnatý a hydrogenuhličitan vápenatý.

Výhody mořské soli v bazénech a koupelích

  • Působí částečně jako desinfekční prostředek vůči některým mikroorganismům, potlačuje zároveň jejich růst a množení.
  • Brání výskytu a množení bakterie Legionella, která nesnáší slanou vodu.
  • Koupel ve vodě obohacené mořskou solí nevysušuje pokožku a brání odčerpávání minerálních látek z těla. Naopak sůl pokožce mnoho potřebných minerálů dodává.
  • Na rozdíl od chlorování vody nezpůsobuje červenání očí a další nepříjemné alergické reakce, ačkoliv sůl sama o sobě obsahuje chlór.
  • Má léčivý efekt na celou řadu kožních a pohlavních chorob.

hrubá sůl

Nevýhody

  • Sůl působí jako aktivní korozivní činidlo, z tohoto důvodu by neměla přijít do styku se slanou vodou většina korozivních kovů, např. hliník, měď, zinek, nebo korodující ocel.
  • Při používání solinizátorů, které jsou náhradou klasické bazénové chlorové chemie, je třeba dodržovat stanovené dávkování – při nedostatečných koncentracích soli se ve vodě budou množit bakterie.

About the author /