Klíčky ze sójových bobů jsou poměrně běžnou součástí stravy v Číně a také na severoamerickém kontinentu, kde se sója pěstovala již v době raného středověku. Sójové boby jsou poměrně těžce stravitelné a proces klíčení výrazně napomáhá rozkládat polysacharidy a zvyšovat obsah enzymů, antioxidantů a vitamínů, včetně vitamínu C.
Zdraví prospěšná superpotravina
Sójové klíčky Naklíčeno jsou velmi koncentrovaným zdrojem živin, proto je konzumujeme v menším množství. Doporučují se maximálně dvě polévkové lžíce denně vzhledem k vyššímu obsahu fytoestrogenů, které mohou ve vyšší koncentraci přivodit dočasnou hormonální nerovnováhu. I přesto se však jedná o přínosnou potravinu z nutričního hlediska pro obsah vitamínu C, vitamínů B, vitamínu E, hořčíku, vápníku, síry, fosforu, draslíku, železa, zinku, mědi a manganu. Neměli bychom také zapomínat, že sójové boby obsahují velké množství tuku a vysoký podíl proteinů, jsou proto velmi výživné a syté.
Klíčení sójových bobů je nesmírně snadné, nejprve je namočíme přes noc na 12 hodin do studené vody, vodu pak slijeme a luštěninu umístíme do nakličovacích misek nebo sklenic. Dvakrát denně je proplachujeme čistou vodou a ponecháváme v nádobách pouze vlhkost, která proces klíčení nastartuje. Klíčky se začnou tvořit po dvou dnech a po týdnu je možné je konzumovat.
Sójové klíčky v kuchyni
Naklíčená sója je velmi oblíbenou surovinou pro přípravu pokrmů v čínské kuchyni. Můžeme se inspirovat některými z osvědčených receptů s exotickými druhy koření a surovin, jako jsou např. bambusové výhonky, houba Jidášovo ucho, anebo oblíbená kořenící směs tzv. pěti vůní, kterou tvoří zázvor, badyán, anýz, skořice a hřebíček.
Lépe stravitelné jsou klíčky tepelně upravené, např. v polévkách, anebo orestované na pánvi na malém množství řepkového nebo olivového oleje. Chutnají také na topinkách s česnekem a roztaveným eidamem.