Hned na začátek vycházejme s předpokladu, že už víte, jaké auto chcete. Oproti koupi většiny nových aut máte v této koupi výhodu, že o starším modelu se dá snáze najít více informací, recenzí či jinak hodnotově kvalitně vypovídajících materiálů. Navíc při troše snahy se dá najít i dost verzí daného modelu (automat x manuální převodovka).
Kde koupit
I když se to nezdá, máte opravdu přehršel možností, kde se dá auto koupit. Základní „rozdělení“ bude pravděpodobně soukromník, autobazar a certifikovaný dealer. Vše má své pro a proti, nicméně v případě jakéhokoliv problému je největší potíž cokoliv vyžadovat právě pokud se jedná o prodej od soukromníka.
Zaměřte se na detaily
Udává se, že téměř polovina ojetých aut, která se ročně prodá, má přetočený tachometr! Proto nebuďte líní a zaměřte se i na detaily při koupi. Vady na karosérie nemusí nutně vypovídat jen o nepečlivém majiteli, ale mohou i maskovat auto, které zažilo vážnou autonehodu. Nicméně soudit počet najetých kilometrů podle „osahání“ volantu a řadicí páky je krajně nezodpovědné – není nic lehčího než téměř vraku vyměnit volant za nový a ucházející klidně z vrakoviště.
Nepodceňujte zkušební jízdu
Zkušební jízda by měla být samozřejmou součástí každého nákupu auto z druhé ruky. Nejen že si vyzkoušíte, zda Vám řízení tohoto typu auta sedí, ale odhalíte i mnohé nešvary konkrétního kousku. Auto by nemělo na volnoběh chcípat, převodovka i spojka by měly správně pracovat či jen prostě a jednoduše by Vás nemělo auto „tahat“ do strany.
Slovo odborníka? Více než tisíc slov…
Pokud je Vás nejlepší kamarád automechanik, máte v tuto chvíli vyhráno. Není totiž nic lepšího, než si vzít k nákupu staršího auta někoho, kdo tomu rozumí lépe než Vy. Nezapomínejte totiž, že jakákoliv reklamace se vždy vztahuje na skryté vady, takže cokoliv, co jste mohli zjistit a Vaší vlastní „hloupostí“ a nedůsledností nezjistili, je už jen Vás problém.