NĚCO MÁLO O NÍ
Andulka je původem z Austrálie, kterou kromě Tasmánie, obývá. Zdržuje se v místech eukalyptových hájů a poblíž vodních zdrojů.
Původní barva je zelená se žlutou hlavou a modrým ocasem. V zadní polovině hlavy a kolem očí je vlnkovaná a má modré a černé skvrny pod očima. Křídla jsou kropenatá.
Obvykle se dožívá 10-12 let.
Někteří tvrdí, že jen sameček je schopný naučit se mluvit, ale není to pravda. I samička to dokáže.
Chovatelé vyšlechtili mnoho barevných variací. Například žlutou, světle a tmavě modrou, světle fialovou a další.
ROZHODLI JSTE SE PRO NI
Nejprve se ujistíte, že nikdo z rodiny netrpí alergií na peří. Pozdější rozhodování co se zvířetem, které některému členu domácnosti vadí, je dost smutné.
Už víte, že si ji můžete pořídit, tak si napište seznam, co budete muset nakoupit.
–klec- asi 80 cm výška a 40 cm šířka; pokud ho necháte každý den proletět po bytě, může být i o něco menší
–napáječka
–zrní
–sépiová kost
–miska na krmení
–sundavací koupelnička
– zrcátko či zvoneček, na který si rád zazvoní
–provazové houpačky
V této chvíli už víte, kde klec bude stát. Vhodné místo je buď v obýváku, nebo tam, kde býváte nejvíce, aby se papoušek necítil osamělý.
Nevhodná je ale kuchyně. Páry z vaření, neustálé větrání, z toho by lehce onemocněl.
UŽ JE DOMA
Klec postavte na místo, kde bude celou dobu stát a nechte ji, ať se papoušek sám seznámí s okolím. Andulka bude vyděšená z nového prostředí, proto máte-li psa, nechte ho prozatím v jiné místnosti. Mohla by se strachy prudce rozletět po kleci a narazit hlavou do mříží. To může způsobit i smrt.
OCHOČUJETE
Vaším častým mluvením si rychleji zvykne. Opakujte její jméno, pískejte. Pokud máte jen jednu, je dobré, když při odchodu z domu pro ni pustíte rádio.
Ze začátku se nesnažte andulku hladit, nebo chytat. Pokud musíte dát ruku do klece, pohybujte se pomalu.
Zvířátko si na vás zvykne asi tak za 2-3 týdny. Mějte trpělivost. K úplnému ochočení může dojít třeba až za 3 měsíce intenzivního snažení.
KRMÍTE
Zrní koupíte ve zverimexu. Je dobré nekupovat stále totéž, andulka potřebuje pestrou stravu.
Ovoce, zelenina, tráva, listí pampelišky, sedmikrásky, jetele, šťovíku, tohle milují. Samozřejmě, že před podáním musíte vše pečlivě očistit a hlavně nesbírat u silnice.
Vodu měňte každý den. Občas předejte vitamíny v kapkách.
LÉTÁNÍ V BYTĚ
Před vypouštěním andulky z klece zkontrolujte, že jsou zavřená okna. Pták by uletěl a neumí se vrátit. Ve volné přírodě by rychle uhynul, protože si neumí hledat potravu.
I záclony by měly být tak, aby nenarazil do okna a nezabil se.
Vzpomínám, jak jeden z našich ptáčků, nechtěl vylézat z klece. Když jsme ho přesvědčili, tak jen vylétl na skříň a tam chodil sem tam a odmítal létat. Nebo se procházel po koberci.
V každém případě byl ale milý a byla s ním zábava.
Jako každý živý tvor i andulky mají různou povahu. Proto mějte s nimi trpělivost a váš vložený čas a finance se vám vrátí v podobě úžasného kamaráda.