V soukromém podnikání jde vždy v první řadě o jedno. A to o dosažení náležité ziskovosti. Zatímco totiž nezáleží ani trochu na tom, co podnikatel dělá a jak, zatímco vlastně nesejde ani na tom, nakolik je tento pilný a nakolik velký je jeho podnik, na penězích tu záleží vždycky. Vždy se musí vydělat tolik, aby se podnikání uživilo a aby měl i jeho provozovatel dost peněz na svou vlastní existenci.
Podnikání tedy musí přinášet takové zisky, při nichž se toto vyplatí. Jenže tomu někdy osud chce, že se to ani s maximálním vypětím sil nedaří, že se nepodaří dosahovat takové výnosnosti, jaká je tu žádoucí. A v takových obdobích zažívají podnikatelé třeba i hodně perné chvilky.
Kolikrát si jenom takový soukromník klade otázku, kde jenom vzít peníze na to či ono! Kolikrát tento jenom uvažuje, má-li vlastně v takovém podnikání ještě smysl pokračovat, nebylo-li by lepší s tím skončit a zkusit to někde jinde s něčím jiným!
Ale nakonec to skutečný podnikatel obvykle nevzdá. Vidí-li aspoň mizivou perspektivu, usiluje o to, aby svou firmu udržel při životě. A obvykle si kvůli tomu bere i půjčku.
Jenže ne každá půjčka je tu právě pro podnikatele, kteří zažívají neradostné časy. Zejména v bankách zrovna netouží podnikatelům v těžkých dobách pomáhat. Protože je tu riziko, že takoví soukromníci nakonec zkrachují a peníze, které si půjčí, už nesplatí. A tak je to v bankách pro lidi s malými příjmy, záznamy v registrech dlužníků či exekucemi běžně beznadějné.
Ovšem existuje naštěstí i americká hypotéka bez registru Nebankovní hypotéky, a ta nikoho ze soukromníků v nesnázích jen tak padnout nenechá. Musí se u ní pochopitelně také poskytnout záruka, že budou půjčené peníze splaceny, ale ta tu má podobu zástavy nemovitosti, díky níž se dají i malé příjmy, i registry dlužníků a další problémy tolerovat. A kdo na takovou hypotéku vsadí, má dočasně po problémech.